خانه > کد گشایی از یک یاد داشت > کد گشایی از یک یاد داشت در سایت قلم نیوز

کد گشایی از یک یاد داشت در سایت قلم نیوز

کد  گشایی از یک یاد داشت در  سایت  قلم نیوز

          ابوالفضل فاتح و علیرضا حسینی  بهشتی  و علیرضا بهشتی شیرازی اگر نزدیکترین ِ یاران موسوی نباشند ، بی شک از معتمدینی  هستند  که  مهندس موسوی در جریان مناظره با احمدی نژاد ، از آنها به عنوان «هسته سالم » ستاد خود نام برد …

           هنوز یاداشت های روزانه ی ابوالفضل فاتح در سایت قلم نیوز را فراموش نکرده ایم . یادداشت هاییکه ،  گذشته از استعداد خاص ابوالفضل فاتح در انتخاب موضوعات رسانه ای و  نحوه پرداخت به آنها و فارغ از مهارت های غیر قابل انکار او در این عرصه ، شهرت آن ها به خاطر اسرار مگویی بود که فاتح به آن ها دسترسی داشت و  هر روز تعدادی را ، هنرمندانه و با متنی  متین ، برای جنبش سبز باز گو می کرد .  مشخصه اصلی این یادداشت ها «کد هایی»  بودند  که زیر کانه در متن  می آمدند و آگاهان سیاسی و مطبوعاتی  به راحتی آن  ها را استخراج می کردند و خوراک تحلیل ها و اخبار رسانه ای خود می ساختند . . ابوالفضل فاتح – اما –  پس از ایفای مسئولیت شخصی خود در کمیته اطلاع رسانی ِ ستاد موسوی ، به انگلیس بازگشت تا تحصیلات آکادمیکش را در ارتباطات و رسانه  پیگیری کند و با تجربه هایی جدید در خدمت جامعه رسانه ای ایران  و جهان باشد .

       بهشتی  ها این روزها فعال تر » یادداشت » می نویسد و واضح تر  «مصاحبه » می کند . سردبیر روزنامه کلمه سبز و همراه  دیگر موسوی  ، این روزها  می کوشد  تا  حرکت سبز  را  فاتحی دیگر  باشد  .  او نیز  هنرمندانه  در مصاحبه ها و یادداشت هایش ، کدهایی را به فعالان سیاسی و آگاهان رسانه ای و حتی مسئولان و  «بزرگان نظام» می فرستد .

        مصاحبه هفته پیش  علیرضا حسینی بهشتی  با پارلمان نیوز  و  یادداشت ِ اخیر علیرضا بهشتی در قلم نیوز  بهانه ای شد  ،تا  نگارنده  به منظور دستیابی  «فعالان مردمی و عمومی جنبشِ سبز » به اطلاعاتِ دقیق تر ،  آن را کدگشایی کرده و  در اختیار عموم قرار دهد .   امیدوارم فرصتی دست دهد تا این وظیفه را در خصوص مصاحبه نیز به انجام رسانم .

 یادآوری می کنم :  سادگی و اختصار ، مهمات این نوشته هایند و بسیار چیزها در پای آن قربانی شده اند . اصلِ یادداشت را  هم  اینجا در سایت  قلم نیوز  می توانید ببینید .

———————————

۱- بازداشت که بودم یکی از بازجویان سوالی از من پرسید که در جوابش مجبور شدم نام مقام معظم رهبری را ببرم. علیرغم آن که به اندازه معمول ادب را رعایت کرده بودم دو نفر از افراد حاضر در آنجا به شدت برآشفته شدند. آنها مدعی بودند دهان من نجس است و نباید نام ایشان را به زبان می آوردم. سپس کلمات زشتی گفتند که به راستی دهانشان را نجس می‌کرد.  می‌گفتند که اگر رهبری فرمان دهد …… متاسفم که نمی توانم متن سخنان رکیک آنان را بازگو کنم تا معلوم شود که آنها در باره رهبری نظام چه تصور می کردند؟ تصوری فرسنگ ها به دور از حقیقت. حاشا و کلا که صاحب چنین تصوراتی بویی از خرد برده باشد. با این حال این روزها دور در دست اینهاست؛ همان کسانی که در سر صف صبحگاه به همسر سردار شهید جنگ توهین می‌کنند.

کــــدها :

 • من را هم مدتی بازداشت کرده اند و بازجویی شده ام  و بازجو ها می شناسم .
 • بازجو ها به درستی ( مثبت یا منفی ) رهبر نظام را نمی شناسند .
 • اختیار  تصمیم گیری دست این  افراد است .
 • یکی از این اینها ذوالنور  است  که جانشین خامنه ای در سپاه است .

۲- ساختمان روزنامه کلمه سبز پیشتر محل شورای احیای آثار شهید بهشتی بود و فرزند گرامی آن بزرگوار در آنجا مجموعه کاملی از کتاب های شخصی وی را شامل منشورات اول انقلاب، اعم از آن که به نیروهای اسلامی  یا ضدانقلاب تعلق داشته باشد جمع کرده بود. وقتی که بنا شد به محل جدید بروند به علت تنگی جا برخی از این کتاب ها در روزنامه امانت ماند و به هنگام حمله نیروهای امنیتی به دست آنها افتاد. یکی از دو نفری که در بالا گفتم در همان صحبت برایم توضیح داد که در دفتر روزنامه کتاب های منافقین را پیدا کرده است و این سند ارتباط تشکیلاتی روزنامه ما با این سازمان است. می‌گفت که از این کتاب ها فیلمی تهیه کرده است که در سیما پخش خواهد کرد تا ما رسوا شویم. بعدها شنیدم که شبکه خبر این فیلم را با همین توضیحات پخش کرده است. می خواستم …به او بگویم که خیلی از جوان‌های مردم منافقین را نمی شناسند و با زشتی های عمل آنان آشنا نیستند. آنهایی که آشنا هستند هرگز باور نخواهند کرد که فرزند شهید بهشتی با قاتل پدرش ارتباط سازمانی داشته باشد، ولی کسانی که کارنامه ننگین آنان را نخوانده‌اند، یا تنها از طریق رسانه‌های رسمی چیزی از آن شنیده‌اند با چنین حرکاتی چه بسا آنها را هم مثل مهندس موسوی قربانیان مظلوم تبلیغات شما تصور کنند و چهره  زشتشان تطهیر شود. … با خود می‌گویم ای‌کاش می‌شد و به آنها این را می‌گفتم یا آن را می‌گفتم. از جمله ای‌کاش از آنها می‌پرسیدم آیا شما با این مقدار عقل و درایت می‌خواهید کشور را اداره کنید و این بحران را پشت سر بگذارید؟

کــدها :

 • عقل و درایت آنها برای حل این بحران کافی نیست . .
 • یکی از بازجوها  در شبکه خبر  ( صدا و سیما ) است  که برای او فیلم تهیه کرده است.

۳-  این روزها فرمان در دست چنین افرادی افتاده است. نمایش مجازات زندانبانان خاطی را خیلی جدی نگیرید. کاملا معلوم است که آن را هم چنین افرادی دارند کارگردانی می‌کنند – از بس که بد کارگردانی می شود. اگر راست می‌گویند اسم یکی از جلادان کهریزک را ببرند تا فرزندانش به روی او تف بیندازند و بعدها که به عنوان فرمانده حفاظت اطلاعات فلان نیرو منصوب شد مردم او را بشناسند و اعتراض کنند. مخالفین خود را با پیژامه در دادگاه هو می‌کنند، اما مخالفین مردم را حتی معرفی هم نمی‌کنند.

کــدها :

 • مسئله تعطیل شدن کهریزک و مجازات آن یک نمایش است و ریشه ندارد
 • یکی از جلادان کهریزک فرمانده حفاظت اطلاعاتِ  یکی از نیروهای نظامی است

۴- این روزها فرمان بیشتر از گذشته به دست بی‌خردان قرار دارد. هنوز که هنوز است مدعی هستند رجوی از مهندس موسوی حمایت می‌کند. خب! منظور؟ از یک طرف، به قول خودتان پنج گروه برای ترور موسوی فرستاده است که شما چهار گروهشان را دستگیر کرده‌اید. چرا این کار را کرده است؟ چون می‌داند وجود موسوی‌ است که از غلتیدن کشور در حرکات کور و آشوب‌های دلخواه منافقین جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر بنا به گفته شما  از او حمایت کرده است تا از بی‌عقلی‌های شما حداکثر میوه را بچیند. تا خود را دوست جوانان کتک‌خورده و توهین شده جا بزند و برایشان دام پهن کند. شما چه‌کاری برای جلوگیری از این کار او انجام می‌دهید؟ پیام او را به هر کسی که نشنیده بود هم می‌رسانید. ضمن آن که بنا به گفته یکی از دوستان که پایگاه‌های خبری مرتب با سازمان منافقین را کنترل کرده است خبری مبنی بر حمایت رجوی از مهندس موسوی در آنها وجود ندارد و تنها منبع این خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی است .

کــدها :

 • به کلمه «بیشتر» دقت کنید . یعنی فرمان در دست آنها بوده اما الان بیشتر است .
 • یکی از آنها که فرمان را در دست دارند در ایرنا است

۵- فرمان در دست بی‌خردها افتاده است. به بزرگانی که زمانی به همنشینی با آنها افتخار می‌کردم جسارت نمی‌کنم. اما احساس می‌کنم که این روزها در جبهه مقابل هرکس حرفی بزند که از آن بوی عقل به مشام برسد به عدم وفاداری متهم می‌شود. نابخردان با چنین شیوه‌ای خرد را از صحنه بیرون می‌کنند. دو ماه گذشته است. کدامیک از سیاست‌هایی که آنها پیشنهاد داده بودند به نتیجه‌ای جز بدتر کردن اوضاع منجر شد؟ با این حال هنوز دور در دست آنهاست. قاعدتا در توجیه شکست‌های خود می‌گویند اگر این کارها را نکرده بودیم امروز اوضاع از این هم بدتر بود.

کــدها :

 • این روزها خامنه ای هر کسی را که در جبهه مخالف حرفی بزند ( ولو معقول )  به عدم وفاداری متهم می کند .
 • سیاست های خامنه ای در این 2 ماه   منجر به بدتر شدن اوضاع شده است .
 • خامنه ای در توجیه شکست خود می گوید اگر این کار ها را نکرده بودیم  ، اوضاع بدتر شده  بود

۶- البته اگر ماجرای ما و آنها یک جنگ تمام‌عیار بود از چنین ضایعه‌ای استقبال می‌کردیم؛ اما نیست. حقیقت این است که در دو ماه گذشته اکثر دستاوردهای عظیمی که نصیب مردم شد در نتیجه اشتباهات اردوگاه مقابل بود. با این همه ما از این مقدار خطا استقبال نمی‌کنیم، زیرا از عواقب آن برای نظام و کشور بیمناکیم. آیا بنشنیم تا کشور مرتع منافقین شود؟ آیا بنشینیم تا بیگانگان برای دسترسی به خبرهای صحیح معتمد مردم قرار بگیرند؟ آیا بنشینیم تا بیگانگان میوه اشتباهات اینان را در پشت میز مذاکرات بچینند؟ یا به خواسته‌‌های به حق مردم پشت کنیم و آنها را تنها بگذاریم تا به همه چیز پشت کنند؟

کـــدها :

 • هنوز موسوی واصلاح طلبان به وجود یک جنگ تمام عیار معتقد نیستند . بلکه آن را ناشی از بدبینی خامنه ای ، عدم مدیریت صحیح او و اطرافیان تند رو می دانند
 • موسوی و اصلاح طلبان می دانند ادامه روند فعلی موجب فروپاشی می شود .
 • در این دو ماه دستاوردها و پیروزی مردم وجود داشته است .

۷ – اگر می‌خواهید گمان بد ببرید به کسانی ببرید که اساس کارشان افراط است. و لا تطع من اغفلنا قلبه عن ذکرنا و اتبع هواه وکان امره فرطا. و از آن کس اطاعت مکن که قلبش را از یاد خود غافل ساخته‏ایم و از هوس خود پیروى کرده و اساس کارش بر زیاده‏روى است. آنها همان‌هایی هستند که از مردم چهار میلیون تومان و شش میلیون تومان و هفت میلیون تومان باج می‌گیرند تا امکان یک تماس پنج دقیقه‌ای با فرزندانشان را فراهم کنند؛ این‌قدر فرصت‌طلبند، این‌قدر سودجو هستند. اگر حرف مرا باور نمی‌کنید حرف دکتر روح‌الامینی را باور کنید. آنها برای به اجرا درآوردن  ویژه‌خواری‌های برنامه‌ریزی شده بعدی‌‌شان چاره‌ای جز بدگمان کردن شما نسبت به وفاداری کسانی که صلاحیت عقلی اداره این مناصب را دارند نمی‌بینند.

کــدها :

 • آقای خامنه ای اگر می خواهید گمان بد ببرید به ما نبرید . به آن تند روهای دور و برتان ببرید .
 • یکی از آن تند روها  را آقای روح الامینی به خامنه ای معرفی کرده است .
 • این تندروها در برنامه بعدی می خواهند خامنه ای  را منزوی و بعد برکنار کنند .

۸- دنیا خواب است؛ آن را هرگونه که تعبیر کنیم روی می‌دهد، مخصوصا اگر بد تعبیر کنیم. اگر امروز در راه‌پله خانه با همسایه مواجه شوم و او به من سلام نکند می‌توانم آن را به دلمشغولی و یا سهو او تعبیر کنم و از کنار آن بگذرم، یا آن را نشانه سرسنگینی و بی‌ادبی او بدانم و اعمال بعدی خود را بر اساس چنین قضاوتی قرار دهم تا او به راستی به بی‌ادبی و سرسنگینی سوق داده شود؛ خیرخواهی‌های دوستان را به بی‌وفایی تعبیر نکنیم.

کـــدها :

 • آقای خامنه ای شما خوابید . لطفا بیدار شوید .
 •  آقای خامنه ای ، هاشمی و موسوی خیر خواهند .  اگر نسبت به تو سرگران و سرسنگین شده اند آن را به بی وفایی تعبیر نکن . بازگرد .
Advertisements
 1. دورود
  اوت 7, 2009 در 9:47 ب.ظ.

  دورود بر تمام یاریگران جبهه سبز هر کجا که هستید خداوند یار و نگهدارتان . بیشتر بنویسید لطفا

 2. دورود
  اوت 7, 2009 در 10:32 ب.ظ.

  آیا امکان دارد نویسنده این مطلب را معرفی کنید ؟
  سوء تفاهم نباشد . مطلب بسیار پر بار است . محض کنجکاوی پرسیدم .

 3. E.D
  اوت 19, 2009 در 4:29 ب.ظ.

  با سلام امیدوارم که حق با شما باشد.اینجوری ترجیح میدهم.

 4. سعید
  سپتامبر 9, 2009 در 10:37 ق.ظ.

  aghaye mosavi doset daram man yeki az tarafdarane toam vaghean mardi khosha be ghyrato mardonegit kash hameye bozorg mardane keshvareman laaghal ye kame kochik mesle to bodand movafagh bashi delavar faghat eino bagam tanha nisti kole mardam ba toand

 5. m.o
  سپتامبر 9, 2009 در 10:51 ق.ظ.

  mosavii jonam harja bashi bahatim va tanhat nemizariim ma khanooma age na too niim too tazahoorat sherkat konim ama hatmene hatman az poshtetim
  doset daraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam

 6. leils
  سپتامبر 12, 2009 در 10:27 ق.ظ.

  من بي صبرانه منتظر 4سال ديگه هستم كه آقاي موسوي رو به عنوان رئيس جمهور كشورم ببينم هرچند الان هم همه حتي همين رئيس جمهور دروغ گو وفريبكار ميدونه كه آقاي موسوي رئيس جمهور واقعي اين كشور هستند.ما هيچ وقت تنهاتون نمي گذاريم ،هيچ وقت.براي دفاع از خون شهيداني كه مثل ندا وبقيه وپيروزي آقاي موسوي هميشه با شما خواهيم بود تا ابد

 7. ناشناس
  سپتامبر 17, 2009 در 8:07 ق.ظ.

  زهی خیال باطل

 8. جوان
  سپتامبر 18, 2009 در 8:44 ق.ظ.

  سلام

  از قدیم میگن بعضیها چهار پا هستن ولی حالا می فهمم شماها یه طویله چهارپایید !!!

  ما جوونارو چی فرض کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اگه مردید بگید فاتح چه کسایی رو لو داد و در رفت؟
  آخه حالا که سوختید، چرا چرند میگید؟
  مردم حمایتشون رو کم کردن؟؟؟
  واسه اثبات خودتون نیاز نیست ژست روشنفکری و سواد بگیرید!
  اگه فکر می کنید خیلی عرضه کدگشایی دارید، واقعا ابلهید!!!!

 9. ایرانی
  اکتبر 13, 2009 در 8:00 ق.ظ.

  شماها هنوذ یکی به نعل میزنیدو یکی به میخ .هنوز میخواهید بگویید که خامنه ای آدم خوبی است واطرافیانش فاسدند(حرفی که رژیم گذشته برای مبرا کردن شاه از کثافتکاریهایش میخواست بین مردم جا بیندازد)چراکه پیش خود فرض میگیرید که این ولایت وقیح نشد ولایت بی شرم دیگه ای جایگزین می کنید.آقایان چرا راست نمی گویید که در دوران _ان قلاب_ اصلا حرفی از ولایت وقیح و … نبود و از خمینی وخامنه ای و خاتمی و… همگی مردم را احمق و آلت دست فرض کرده اید

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: