خانه > لاریجانی ، سبز اما کم رنگ > علی لاریجانی ، سبز اما کم رنگ !

علی لاریجانی ، سبز اما کم رنگ !

 گام ِ  معلق  ِ  لک لک 

CIGUEA

 گام های بلند ِ  و موفقیت آمیز ِ  علی  لاریجانی    و نشستن او بر کرسی سبز  ریاست مجلس   به خوبی خاطره شکست های قبلی او را در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری به فراموشی سپرد . جایگاه  قوی خانوادگی و حلقه وسیع ارتباط لاریجانی  در میان اصول گرایان معمم و غیر معمم  و نبوغ دیر یابش !  او را  کمک کرد تا  همراه خود ،  جایگاه ریاست مجلس  ، را در نظام سیاسی  احیاء ایران  کند .حالا دیگر ، کسی منکر سیاستمدار بودن ِ علی لاریجانی  نیست . استفاده دقیق و مطنطن  و غلیظ از واژگان  ، در ادبیات گفتاری و نوشتاری او  بر کسی پوشیده نیست . این دو گزاره  تنها مقدماتی هستند که این تحلیل از آنها بهره می گیرد

  روزگاری – شاید – تاریخ ِ ایران ،  از هاشمی ِ  اصول گرا و هاشمی  اصلاح طلب  ، از خاتمی  متقدم  و خاتمی متاخر ، از میر حسین ِ خاکستری  و میر حسین ِ سبز و از کروبی ِ جوان و کروبیِ پیر   یاد خواهد کرد . 22 خرداد 88  مرزی است تاریخی ،  که گام ِ معلق کسی را بر روی خود نخواهد پذیرفت .

علی  لاریجانی – اما –  در تحولات پس از انتخابات   ، مواضع ظاهراً متناقضی داشته است . تبریک  زود هنگام به احمدی نژاد  و  مواضع انتقادی  او در  گفتگوی ویژه خبری  آغازی بر این تناقض بود و  در  عکس العمل های  دیگر تکرار شد تا  نوبت  به  نامه ی شیخ  مهدی کروبی   رسید .

 این تحلیل -اما  – بر آن است که این تناقض را  نپذیرد و آن را به یک رفتار سیاسی ماهرانه تحویل دهد . هم چنین بر آن است که لاریجانی در این رفتار بسان یک سیاستمدار مدرن ظاهر شده است  و ظاهرِمتناقض  رفتار  ، تنها  ناشی از جایگاه  رسمی او ست که  قهرمان طلبی ِ ما آن را بر نمی تابد. مصداق این  تحلیل  ، عکس العمل لاریجانی  به نامه ها و گفته های کروبی  است .عکس العمل هایی که به زعم نگارنده اگر در نیت  – حتی –  سبز نباشند ،  محصول آن  سبز است   .

یادآور می شوم ، جنبش سبز در نظر و در عمل  جنبشی  نرم  و تحول خواه است . جنبش های نرم  متکی بر اطلاعات و اخبارند و حرکت های تحول خواه  در حداقل خود  در مقابل وضعیت موجود مقاومت می کند و  به آن رضایت نمی دهد.

              نامه ی مهم ِ  مهدی کروبی به هاشمی رفسنجانی ، با عنوان  ریاست مجلس خبرگان  پیام های  و عکس العمل های بسیاری را با خود داشت .  لاریجانی در نخستین  موضع خود ،  پذیرفت و اعلام کرد که مدعیات  نامه کروبی باید مورد بررسی قرار گیرد .  . در حالیکه مقامات بالاتر در صدد حوالت مهدی کروبی به سرمقاله های کیهانی و بولتن های  رجانیوزی و تخریب های بیست و سی  بر آمدند و با این کار خود سعی در تقلیل  موضوع و تحقیر صاحب ِ نامه  داشتند ، در این میان ،  عکس العمل لاریجانی ، در  جایگاه رئیس قوه مقننه   و  اعلام رسمی  ،  آن اثرات  مثبتی داشت که نمی توان منکر آن شد . این اعلام رسمی و اشاره به کلیات نامه ،  توانست بازتابی  بیشتر به  موضوع  بدهد و در تریبون های رسمی و عمومی مانند  صدا و سیما  و مطبوعات ِ محافظه کار و حتی اصلاح طلب خبر رسانی شود .  لاریجانی هم چنین نشان داد که پاسخگوست و پیام داد که  مسئولان باید پاسخگو باشند و از کنار این موضوع  به راحتی نگذرند .

 روز دیگر  شد و  انکار زود هنگام لاریجانی  – فارغ از نیات درونی و معاملات ناپیدا ی سیاسی –   نه تنها آبی بر  آتش کروبی نریخت ، بلکه با ورود لاریجانی  به موضوع ِ  اصلی نامه ؛ آبی بر آن افزود و آتشی هم از آن شعله ور ساخت . لاریجانی در متن تکذیبیه  ، به صراحت سه  بار از اتهام «آزار جنسی» نام برد و  صدا سیما جاهلانه  و به کرات این تکذیبیه لاریجانی را پخش و تکرار کرد تا  مهرورزی  ابلهانه   –  به رسم روزگار    – به کمک جنبش سبز بیاید و افکار عمومی را در همه جا  با  مدعیات مهدی کروبی  آشنا نماید  و  جوانه ی پرسش  سبزی را در اذهان  بکارد  که  :  در بازداشت گاههای ایران چه خبر است ؟ تعبیر » تجاوز جنسی »  و شناعت نهفته در آن از مرزهای اخلاقی و دینی و قانونی به راحتی گذشت و یارگیری برای جنبش سبز را اسان تر ساخت . انسان های بیشتری را به جنبش سبز فرخواند .و زبان جنبش سبز را واژه ای دیگر هدیه داد .

  انکارِ عجولانه ی  لاریجانی !   با مصاحبه ی  صریح و مفصل کروبی همراه شد  و داد برداشت که این چه بیداد  است . چرا نشنیده  ، جواب می دهید و ندیده  انکار می کنید  . مصاحبه کروبی  شعله ای بود ،  که اگر مهرِ انکار لاریجانی بر آن نبود ،  آتشی  از آن به دامن مهر ورزان  – شاید – نمی گرفت  . کروبی ، فرصت را مهیا دید و این بار شمشیر را از رو کشید و با گذر از لاریجانی ، به سرداران لشکر کودتا حمله کرد  واز آسمان به زمین دوخت  و آنان را به میدان مبارزه با انسان ها فراخواند  و  هشدار داد که  به طمع منافع انسانی ، منادی پیام ربانی نباشند . کروبی  باز هم فراتر رفت  و  کد هایی  را  هم برای ورود به مصادیق  اعلام کرد .

 پاسخ ِ  سوم  لاریجانی نیز سبز بود  .لاریجانی  به کنایتی از کروبی گله کرد  که اهل مماشات نیست ،  اما  به اشارتی از او خواست  تا به قصد اصلاح امور ، مطالب را منعکس سازد .  لاریجانی – خواسته یا ناخواسته  – خود نیز از مصادیق ،  اظهار بی خبری نکرد و موضوع را مسبوق به سابقه  دانست و   کروبی را  هم دعوت کرد تا   اگر اطلاعاتی دارد ارائه کند .  دعوتی که فرصتی  برای  کروبی و جنبش سبز  فراهم می کند تا  به مصادیق بپردازد  و عرصه ای برای  ظهور کمیته حقیقت یاب   باشد . چنین باد .

m9vqkz باری ، علی  لاریجانی ، بخواهد یا نخواهد  ، تا کنون یاری گر جنبش سبز بوده است و  لاریجانی بداند یا نداند ،   اگرچه بامهره های سبز ها بازی نمی کند  ، اما سبز بازی می کند  . خجسته باد .

Advertisements
 1. متن مقاله با انگلیسی
  اوت 15, 2009 در 10:21 ق.ظ.

  Step pending stork (analysis of recent political behavior Ali Larijani)

 2. علیرضا ذوالفقار
  اوت 17, 2009 در 11:07 ق.ظ.

  نگارنده این مطلب فهمیده است لاریجانی پیچیده عمل می کند
  اما گویا هنوز خیلی راه دارد تا حرفهای لاریجانی را بفهمد و تا اعماقش بسوزد
  چنانکه ما سوختیم

  • زبان سبز
   اوت 17, 2009 در 11:20 ق.ظ.

   کاشکی بیشتر می نوشتی دوست ِ من …

 3. سپتامبر 8, 2009 در 12:01 ب.ظ.

  منظورم این بود
  که علی لاریجانی از احمدی نژاد هم احمدینژادی تر است
  شاید در حال حاظر در مدت زمان بین 2 نظر بنده با حوادثی که پیش آمد متوجه منظورم شده باشی
  علی لاریجانی یکی با هوش ترین ساست مداران کشور است و احتمال پائینی دارد اشتباها به نفع کسی عمل کند
  نمونه این حرکت او را می توانید با موضاع او در یابید
  لاریجانی بعد از انتخابات اولین کسی بود که کمی طرف سبزها را گرفت . آن هم کجا؟در گفت و گوی ویژه خبری با آن همه بیننده
  و حتی مجری هم سعی در ماست مالی کردن صحبتهایش مثل دیگران(توکلی) نکرد
  فکر می کنی چرا؟
  در مساله تجاوز هم همینطور
  شلوغ به راه انداخت و عده بی شماری از سبزها را یار گیری کرده و در تیم خود جا داد
  تا همه دنبال رو او باشند و پس از این یار گیری وقتی ادعای کروبی را تکذیب کرد انگار همه یاران را به دریا ریخت و از قدرت ادعا کروبی چیزی نماند

  لاریجانی را دست کم نگیرید
  ضمنا اضافه کنم . برادر ایشان . جناب جواد لاریجانی شاید جزو 10 استراتژیست بر تر و پشت پرده این کشور باشند

 4. ناشناس
  اکتبر 20, 2009 در 6:12 ق.ظ.

  کافر همه را به کیش خود پندارد یادتون نیست وقتی لاریجانی رئیس صدا و سیما بود سبزهای امروز(دوم خردادی های سابق) آرزو داشتند خرخره لاریجانی را بجوند؟ آن قدر که لاریجانی خصوصا در زمان ریاست صداو سیما پته اصلاح طلب ها رو روی آب ریخته کس دیگری هم این کار رو کرده؟

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: