خانه > بازی ِ کسانی که" حال" شان خوب است > بازی ِ کسانی که» حال» شان خوب است

بازی ِ کسانی که» حال» شان خوب است

نگاهی به آخرین بازی ِ  سیاسی ِ  اکبر  هاشمی رفسنجانی و سید علی خامنه ای

منبع : جرس / نویسنده : سارا زرتشت

تابستان امسال با خبری  داغ به پایان رسید . خبر دیدار خصوصی ِ هاشمی رفسنجانی با  سید علی خامنه ای  ،   علی رغم ِ همه ی محدودیت  ها  ،  با برداشت ها و روایت های ِ متفاوتی  منتشر شد  .  خبری که نه تنها  غیبت ِ هاشمی رفسنجانی در نشست نهایی خبرگان رهبری  را توجیه  کرد ،  بلکه  اخبار مجلس  خبرگان  و بیانیه نهایی آن را  هم تحت الشعاع خود قرار داد . دیدار   رئیس شورای مصلحت  نظام  با رهبری ،  هم زمان با اجلاس خبرگان  و تنها  به فاصله ی چند روز با  اعتراضات ِ  روز قدس و  مراسم ِ عید فطر ، کافی بود تا این دیدار  فراتر از یک دیدار معمولی  تفسیر  شود   .تفسیری  که  اتفاقات ِ پس از آن هم  بر آن صحه گذاشت .

پس از آن دیدار ، شایعات ِ مربوط به دستگیری سران جنبش سبز  فروکش کرد . روند آزاد سازی زندانیان سیاسی – اگرچه  به کندی – آغاز شد و  دادستان جدید تهران ، مخالفتشِ را با  پخش ِ دادگاه اعترافات   اعلام کرد . هم زمان  گزارش ِ کمیته ی  تحقیق ِ مجلس در آستانه قرائت قرار گرفت  تا زمینه های ی برخورد با متهمان ّ اصلی جنایت ِ کهریزک فراهم شود  و هاشمی نیز از ریاست قوه ِ قضائیه خواست تا با رسیدگی به اتهامات احتمالی ِ  خانواده اش ،  به شائبه های پیرامون  آنان پایان دهد . سکوت ِ نسبی  سران ِ جنبش سبز هم  ، موید نقطه ی عطفی در حرکت  به سوی ِ راه  سبز امید بود  .

همه چیز  نوید ِ فصل تازه ای را می داد . چند روزی  «حالِ» اصحاب  و یاران انقلاب بهتر شد  و شایع شد که طرح پیشنهادی  ِ هاشمی  به آرامی در حال اجرا است . اما این  «خوش حالی»   دوامی نیافت . خزان  زود هنگامی با انتصابات ِ عجولانه و دور از ذهن ِ رهبری در سپاه و بسیج آغاز شد  و رنگ ِ اعتماد به زردی گرائید . محمود احمدی نژاد از غربت برگشت و  قرائت ِ گزارش کمیته ی تحقیق  به تعویق افتاد .آزادسازی زندانیان  متوقف شد  و دستگیری ها ادامه یافت . «پرچم «صلح  بر افتاد و  بر خورد با متهم  اصلی ِ جنایت  های کهریزک  در «هاله «ای از ابهام فرو رفت .

در این «حال» سخن گفتن از وضعیت ِ فعلی و  آخرین تحرکات و مواضع ِ طرفین  دشوار است . با فرض آن که تحرکات رهبری ، محدود به همین اخبار رسمی است ،  آنچه  وضعیت ِ بازی را مشخص می کند  پیش بینی رفتار متقابل ِ هاشمی است   . اگرچه   عکس العمل هاشمی رفسنجانی   به آسانی  قابل پیش بینی نیست ، اما «آینده «نگری هاشمی  هم بر کسی پوشیده نیست . با   نگاهی به صفحه اول «سایت آینده »  و پیام های روشن مطالب و یاد داشت های آن می توان  به تحلیلی  منطقی در خصوص رفتار احتمالی هاشمی و شناخت ِ وضعیت فعلی دست یافت .

امروز( شانزدهم مهر 88 ) سایت آینده مطالب اصلی و محوری خود را به  » نخبگان ، رهبری ، نظام و محمود احمدی نژاد »  اختصاص داده است .

یادداشت اول ِ سایت آینده ، باز نشر ِ نوشته ای است با عنوان ِ  مخالفت ِ نخبگان با نظام است یا احمدی نژاد ؟ اگرچه که بیش از یک هفته از نوشتن  این یادداشت می گذرد ،  اما  گویی تاریخ ِ مصرف آن باز فرا رسیده است !

آینده در این یادداشت ،   مواضع گروهی از نخبگان( یا نخبه ای ! ) را  به صورت شفاف در خصوص  نظام ، احمدی نژاد و رهبری بیان کرده است . نویسنده ی ِ یادداشت ، با گروه بندی مخالفان ِ پس از انتخابات ،   به  نخبگانی اشاره می کند  که «پیش از این از عمق جان شیفته رهبری بودند و الان هم به ایشان باور دارند، اما در عین حال معترضند» و «البته  دلیلش حمایت های جدی ایشان از ریاست جمهوری است و آنان با توجه به حساسیت سلبی كه نسبت به احمدی نژاد دارند، معترضند و در این زمینه، بارها به اجمال آن را گفته و نوشته‌اند «.  نحبگانی که به سبب «علاقه به حفظ اصل نظام » تا کنون «سکوت» کرده اند و «این سکوت نهایت خدمتی است  که از آنان بر آمده است » . این نخبگان با رهبری و نظام مشکلی ندارند اما   «قلم توانا و زبان گویایی» که این نخبگان دارند  ،  «نعمتی» است که  اگر انتظار بیشتری از آنها داشته باشیم معنایش این است  كه آنان  باورها و قطع های خود را كنار گذاشته  ، صرفا به خاطر رهبری از نظرات خود صرف نظر كنند. »  . نویسنده یاد داشت ، در پایان   از رهبری  می خواهد تا  در شرایط فعلی بیشتر از «سکوت » انتظاری از نخبگان مورد نظر  نداشته باشد و البته راه «شکستن ِ  سکوت» را هم خود پیشنهاد می کند :»عملی كردن برخورد با متخلفانی كه اقدامات آنان از سوی رهبری به «جنایت» تعبیر شد، پله اول شكستن سكوت نخبگان است. » .  لازم به یاد آوری است که واژه «سکوت » در ادبیات سیاسی چند ماه اخیر  حامل ِ معنا و پیام خاصی است که   مقام رهبری  در مراسم تنفیذ احمدی نژاد آن را رواج داد   و  آگاهان  سیاسی  اصلی ترین «حاملِ «این واژه را اکبر هاشمی رفسنجانی می دانند .

مطلب ِ دیگر ِ سایت آینده (به نقل از عصر ایران ! ) با عنوانِ طعنه آلود ِ  «محموداحمدی نژاد،ملاك حال افراد »   آورده است  : اگرچه ملاک «حال» فعلی افراد است اما  «محمود احمدی نژاد ، ملاک ِحال افراد نیست ! .  نویسنده   در این یاد داشت ، با اشاره به  کسانی که  رفتار احمدی نژاد  را معیار می دانند و  یا  افراد خاصی را ملاک نظام و انقلاب  می شمارند  ،  تاکید کرده است که» نه احمدی نژاد و نه هیچ كس دیگری نمی تواند معیار و ملاكی برای سنجش افراد باشد بلكه باید مفاهیم و ارزش هایی ملاك سنجش حال افراد باشد كه خود ِ احمدی نژاد و هاشمی و ناطق نوری، رحیم مشایی و عزیز جعفری و موسوی و كروبی و خاتمی و رضایی و رحیمی و … بدان سنجیده شوند.»   ادامه  یادداشت هم با  دفاعی دیپلماتیک  از کسانی  که یا  «حال » شان خوب است و  یا از «اصحاب انقلاب» اند ، به «مخاطب »  هشدار می دهد که  باید به جای گو ش دادن به برخی «تلفن ها و سفارش ها »  ،  به پیروی از  فقها، از «اصل استصحاب» بهره  گیرد و «به اصحاب انقلاب شک نکند » .

سایت آینده به این مقدار هم بسنده نکرده است  و در یک مطلب کاملا اختصاصی  و به بهانه ی درج «وصیت نامه ی تاریخی آیت الله خامنه ای «، به «صاحب وصیت نامه»  یاد آوری کرد ه است  ، که  از سالیان دور ، «وام دارِ»  هاشمی رفسنجانی است و مبادا  «قرض «خود را به هاشمی فراموش کند .

القصه ،» آینده نگری » های ِ  هاشمی رفسنجانی و  انتصابات ِ ناشیانه ی  رهبری در سپاه و بسیج  و  تاخیر در قرائت گزارش مجلس  و توقف آزاد سازی زندانیان  ،  اگر ناشی از «ندانم کاری های سیاسی »  و یا «نگرانی های بی جهت »  نباشد ، حکایت ِ آرامش قبل از طوفان است . بی دلیل نیست که گفته اندآن کس که باد بکارد ، طوفان درو می کند .

منبع : جرس(جنبش راه سبز ) / نویسنده : سارا زرتشت

Advertisements
 1. اکتبر 10, 2009 در 7:02 ق.ظ.

  والا ما هرچه تلاش کردیم نتونستیم شخصیت هاشمی رفسنجانی رو بفهمیم به قول دوستان
  هاشمی=روباه مکار
  اما امید ما هنوز از هاشمی قطع نشده
  امیدوارم روزی سکوتش رو بشکنه و فریاد بزنه

 2. سبزعلی
  اکتبر 10, 2009 در 12:41 ب.ظ.

  آبجی! اَ من میشنوفی آدم باآس جَنَم داشته باشه اگه نه با امید به این مارمولک بازیهای هاشمی نمیشه از عهده این تمساحها بر اومد.
  زَت زیاد

 3. نعره سبز
  اکتبر 12, 2009 در 9:08 ق.ظ.

  باور کنید من هنوز فرصت نکردم تحلیل زبون سبزو بخونم.ولی یه چیزو بگم همه کف کنید.این زبونه خیلی کارش درسته .اگه خانومه که خیلی خانومه و اگه مرده لابد یه ایرانی پاک سیرته.فرق نمیکنه مال کدوم ور ایران و کدوم زبون مهم اینه که سبزه…
  من که یادم رفت تولدشو بهش تبریک بگم ولی اینو بهت بگم دوست سبز واسه زنده بودنت خدا را شاکرم و واسه طول عمرتم دعا میکنم.انشاا… یه روز خوب که دور هم باشیم و چشم تو چشم هم نیگا کنیم و بهت بگم خیلی کارت درسته رفیق…

 4. نعره سبز
  اکتبر 12, 2009 در 9:20 ق.ظ.

  من یه چند موضوع البته فقط موضوعند.اگه پسندیدی بد نیست یه تحلیل واسه شون بدی.بعضیها شو نت برداری از یه سری اساتیده که تو برنامه های تحلیلی شرکت میکنند.
  احتمالا امشب تا اخر وقت بتونم برات بفرستم.زنده باشی

 5. سارا
  اکتبر 12, 2009 در 6:42 ب.ظ.

  U?

 6. اکتبر 14, 2009 در 9:23 ب.ظ.

  عطاالله مهاجرانی:

  منتظری برای نسل ما و نسل هایی که از راه می رسند، یک حجت است.

  نظر یادتون نره
  ممنون

 1. اکتبر 10, 2009 در 8:30 ب.ظ.
 2. اکتبر 18, 2009 در 6:55 ق.ظ.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: