خانه > ولایت فقیه ، تصویری که آتش گرفت ... > ولایت فقیه ، تصویری که آتش گرفت …

ولایت فقیه ، تصویری که آتش گرفت …

ولایت فقیه تصویری که آتش گرفتنظام ِ فاتح فعلی محصول نبوغ و ابتکار شخص امام و متکی  و مخصوص به خود ایشان است . با توجه به اعتقاد و اخلاص و اطاعتی که نسبت به امام ابراز می گردد، این نظام قبایی است که به قامت و تن ایشان دوخته شده است… به نظر نمی آید نه هیچ شخص دیگری دارای چنین سوابق و اقتدار و ابتکار باشد و نه برای هیچ شخص دیگری چنین ارادت و اطاعتی ابراز شود.

(مهدی بازرگان ، انقلاب ایران در دو حرکت)

..

از اقتدار  ِ معنوی  تا  قدرت ِ نظامی

اقتدار ِمعنوی آیت الله خمینی ، برخاسته از جایگاه  فقهی و شخصیت کاریزماتیک  او بود  .  این اقتدار به اتفاق ِ  انقلاب اسلامی  ،  به قدرت سیاسی ِ روح الله خمینی رسمیت داد .  سالها بعد ، هاشمی رفسنجانی ،  با یک شعبده بازی سیاسی ،  این جایگاه رسمی و قدرت سیاسی را   به علی خامنه ای امانت داد تا خود وارث ِ اقتدار ِ امام  باشد .  آغاز  اصلاحات ، پایان ِ اقتدار ِ  هاشمی بود .  اقتدار فروکاسته ای که سهم  اندکی از آن به  اصلاحات و به رهبری اصلاحات رسید  و ته مانده ی آن هم ،  با حذف اصلاح طلبان و کودتای ِ 22 خرداد  نابود شد  .

هم اکنون علی خامنه ای با همه ی آن  قدرت  سیاسی  و جایگاه رسمی تنها مانده است . قدرتی که  بیش از هر چیز مدیون ِ شعبده بازی هاشمی رفسنجانی و قانون مداری ِ خاتمی است ،  در دستان کسی مانده است که  شناخت و رفتارِ ِ درستی نسبت به بانیان آن ندارد و چون توان ِ حمل ِ آن را ندارد ،  در حال ِ تقلیل آن به یک قدرت ِ نظامی ِ  است .

از حلقه ی یاران تا  دسته ی کارفرمایان

یاوران ِ  آیت الله خمینی ، مردان مبارزی بودند که چه بسا سابقه ی سیاسی و مبارزاتی آنان بیش از خود آیت الله بود .از رفتگانی چون  مرحوم طالقانی ، مرحوم  بازرگان  ، مرحوم سحابی و مرحوم بهشتی  تا  حلقه ی زنده ای  چون هاشمی رفسنجانی ، میرحسین موسوی ، مهدی کروبی و محمد خاتمی  و دیگران ،  توانستند  به خوبی ، سپر محکمی برای قدرت و اقتدار ِ امام باشند . مهدی بازرگان  با پذیرش «نخست وزیری »  سهم ِ بزرگی در تثبیت جمهوری اسلامی داشت و   هاشمی رفسنجانی  با جانشینی فرماندهی کل قوا  بار بزرگی را در  جنگ تحمیلی  به دوش کشید . «حلقه ی یاران ِ»  خمینی  نام ِ  بامسمایی است که چون حلقه ای امام ِ خود را در میان گرفته بودند و به بهای جان ِ خود او را پاس می داشتند .

از طرفی دیگر اطراف ِ علی خامنه ای را  ، نه یاران ، که کارفرمایانی  فرا گرفته اند که تنها  چشم  طمع به  نام و قدرت و جایگاه او دارند . مجتبی خامنه ای  در آرزوی مرگ پدر بسر می برد . احمدی نژاد ، به هر بهانه ای  «نام» او را  کنار  می زند و تنها  در تنگناها  به او پناه می برد . مصباح ِ یزدی ، خودش را در او می بیند و  لاریجانی ها ،  سالیان ِ  محرومیت ِخود را در کنارش جبران می کنند . وزن ِ سرداران  ِ خامنه ای  هم بیشتر از آن است که بخواهد به فرمان ِ او در نبردی حاضر شوند .

از سیاست ِ دینی تا دین ِ سیاسی

مرجعیت ِ  فقهی آیت الله خمینی در حوزه ی علمیه  غیر قابل انکار و حتی بی رقیب بود .  حریت ِ دینی   آیت الله خمینی  برای  روشنفکران » پیام آور ِ عزت مسلمین »  بود و   «سیاست  دینی » ِ آیت الله خمینی ،  نمود ِ عینی ِ «جمهوری اسلامی  » در مناسبات ِ  داخلی و خارجی  .

از طرفی ، «انتساب»  یک شبه ی   پیشوند ِ  آیت الله هی  به حجت الاسلام  خامنه ای ،  تنها محصول ِ «انتصاب»  ناگهانی ِ او به مقام رهبری بود  تا  علی خامنه ای نمود ِ عینی و نماد تاریخی ِ  «دین سیاسی » باشد .  حوزه ی علمیه  در خصوص ِ علم ِ علی خامنه ای ،  قرار را بر اقرار  ترجیح داد . روشنفکران هم  او را حامل ِ » استبداد دینی » خواندند و به عواقب ِ  «قرائت  ِ  فاشیستی از دین »  هشدار دادند .

تصویری که آتش گرفت …

باری  . ساده تر ببینیم . انتشار عکسی از علی خامنه ای ، هنگام  سیگار کشیدن و   پیپ چاق کردن    در کنار انتشار  صورت ِ  خونین ِ  ندا آقا سلطان  و چهره ی مغموم ِ  زید آبادی  کافی است  ،  تا تصویر ولایت ِ فقیه آنچنان در ذهن ِ  عامه ی مردم آتش بگیرد ، که خاکستر شدن ِ  ژست های ِ  هالیوودی  و چهره ی گریم کرده و لب های روژ لب کشیده ی  یک پیرمرد ِ  هفتاد و چند ساله  خاطر  کسی را آزرده نکند ..

منبع :  خودنویس نویسنده : سارا زرتشت


Advertisements
 1. لیلا
  دسامبر 18, 2009 در 9:52 ب.ظ.

  خانم زرتشت ، واقعا دست مریزاد . من کم کم دارم به این جملات چند پهلو و پر ایهام و معنا عادت می کنم . اوئل فکر می کردم اتفاقی است و ببخشید ساید همین جوری این جوری شده است اما کم کم فهمیدم تعمدی در کار است . ببخشید البته ما عادت داریم اول افراد را بشناسیم بعد انها را بخوانیم .

  جمله هایی مثل :
  تصویری که آتش کرفت ( تصوری که نماند )
  این اقتدار به اتفاق ِ انقلاب اسلامی ( اوون کلمه ی اتفاق منو کشته )

  هاشمی رفسنجانی ، با یک شعبده بازی سیاسی ، این جایگاه رسمی و قدرت سیاسی را به علی خامنه ای امانت داد تا خود وارث ِ اقتدار ِ امام باشد ( اون امانت رو واقعا گفتی )

 2. لیلا
  دسامبر 18, 2009 در 9:57 ب.ظ.

  بازم داری و دارم :

  احمدی نژاد ، به هر بهانه ای ”نام” او را کنار می زند
  مصباح ِ یزدی ، خودش را در او می بیند .
  لاریجانی ها ، سالیان ِ محرومیت ِخود را در کنارش جبران می کنند ( خمینی اون را محروم کرده بود و صت کرده بود باونا چیزی ندن )
  وزن ِ سرداران ِ خامنه ای هم بیشتر از آن است که بخواهد به فرمان ِ او در نبردی حاضر شوند ( حالا مطمئنم منظورن فیروز ابادیه )
  تنها محصول ِ “انتصاب” ناگهانی ِ او به مقام رهبری بود تا علی خامنه ای نمود ِ عینی و نماد تاریخی ِ “دین سیاسی ” باشد . ( اون بازی با کلماتت رو گرفتم دیگه خانم )
  حوزه ی علمیه در خصوص ِ علم ِ علی خامنه ای ، قرار را بر اقرار ترجیح داد ( اقرار می کنم عالیه )
  تا تصویر ولایت ِ فقیه آنچنان در ذهن ِ عامه ی مردم آتش بگیرد ( واقعلا اول در ذهن مردم آتش گرفته

 3. ناشناس
  دسامبر 18, 2009 در 10:01 ب.ظ.

  شاه بیت نوشته ی شما همان مقایسه ی سیاست دینی و دین سیاسی است .
  به قول ما ضد انقلاب ها » لعنت به هر دوتا شان. «

 4. سبزینه
  دسامبر 18, 2009 در 10:03 ب.ظ.

  مقایسهی جالبی بود بین خامنه ای و خمینی

 5. حصارکی
  دسامبر 18, 2009 در 10:06 ب.ظ.

  کاشکی روشنفکران ما خمینی را پیام اور عزت مسلمین نمی دانستند اگر اشتباه نکنم منظورتان سروش است روشنفکری که خمینی را ان چنان بخواند روشنفکر نیست اما گذشته از هر چیز متنتان عالی بود لذت بردم

 6. shahram
  دسامبر 18, 2009 در 10:08 ب.ظ.

  bebakhshid shoma koja mishinid ?

 7. سبز های قزوین
  دسامبر 18, 2009 در 10:53 ب.ظ.

  خامنه ای آرزو داشت عکس او را اتش می زدند تا حداقل این اخر عمری یک راهپیمایی داشته باشه امشب به خمینی حسودیش میشه این مرتیکه حقیر

 8. حسام
  دسامبر 18, 2009 در 11:09 ب.ظ.

  حق گفتی بی نشر اما حرف حق خریدار نداره امروز باید بودی و می دیدی این مردم از غم نان چه می کنند

 9. سبزعلی
  دسامبر 19, 2009 در 11:54 ق.ظ.

  بسیار زیبا بود خانم زرتشت، امیدوارم موفق باشی.
  راستی شما سایت اختصاصی هم دارید؟

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: