خانه > میر حسین برای خود چیزی نخواسته است . > میر حسین برای خود چیزی نخواسته است .

میر حسین برای خود چیزی نخواسته است .

منبع : جرس نویسنده : سارا زرتشت

بیانیه ی شماره هفده ی میرحسین موسوی  صادر شد . بیانیه ای که فراتر از یک بیانیه و در اصل یک » رفتار سیاسی ِ کنشگرانه » است .

آنچه  میر حسین ، در این بیانیه گفته است  و خواسته است ، از صدر تا ذیل بر آگاهان سیاسی  و فعالان اجتماعی  پوشیده نخواهد ماند . مواردی چون :

اصلاحات لازم  با تکیه بر قانون اساسی  ، شکل گیری شبکه های اجتماعی خود جوش ، وجود تفکر متوهم ِ واقع گریز در مدیریت ِ بحران  ، پناه بردن بر رویکردهای کم عمق در مدیریت کشور   ، بحران مشروعیت داخلی و بین المللی ، خبط های بزرگ رسانه های ِ دولتی ، تقبیح ِ فراخو انی مردم به جنگ و شورش داخلی در تریبون های رسمی ،اشاره به  زیاده خواهی ها و انحرافات در سپاه ، ورق پاره شدن سند چشم انداز ملی ، تاکید بر استقلال از خارجی ها و در نهایت راهکارهای پنج گانه ، به صراحت و شفافیت کامل  در بیانیه میر حسین آمده اند .

اما این همه تکنیک و تاکتیک و هنرمندی سیاسی  ، چیزی نیست  که این نوشتار به خاطر آن قلمی شده است .  آنچه  نگارنده را مسحور  این بیانیه ارزشمند کرده است ، سایه  سنگین اخلاق بر این بیانیه است  . سایه ای که که تمامی جادوگری های سیاسی  نهفته در آن را ، مدیون خود دانسته  و منکوب خود می خواهد .

..

میر حسین  دراین  بیانیه آمادگی خود را برای  شهادت اعلام می کند و  خون خود را رنگین تر از خون کسی نمی داند   ،  تا همه بدانند  عقب نشینی ِ ظاهری ِ  میر حسین  در سخن گفتن » از و با »  دولتی  که مشروعیت آن با سوال های ِ سهمگینی روبرو است ،  نه از سر ترس ،  که  در اصل ایجاد فرصتی برای میدان داری  اخلاق است .

اخلاقی که در یکی از بندها ی خود آن چنان با حقوق بشر توام شده است که هیچ سیاست و سیاست مداری را یاری ایستادن در برابر آن نخواهد بود . آنجا که  می گوید : » مسلما حرمت شکنی اگر در روز عاشورا صورت گرفته باشد مورد تایید ما نیست، اما بدترین نوع حرمت شکنی را کشتن بندگان بیگناه و عزادار در روز عاشورا و در ماههای حرام می دانیم .»

باری ، اصل سخن این است .  در روزگاری  که  بی محلی سیاست به اخلاق ،  نه در ایران که در سراسر جهان ، در عمل و حتی در نظر !  مشهور  و رایج  است ، کافی است یکبار دیگر بیانیه ی هفدهم میر حسین را بخوانیم تا ببینیم  :  میر حسین در این بیانیه برای خود  چیزی  نخواسته است .

Advertisements
 1. hamid
  ژانویه 1, 2010 در 9:18 ب.ظ.

  افرين به شما وسبزها كه همراه با حسين زمانمان مير حسين عزيز بخوبي ثابت كردند كه رهرو حسين كيست ورهرو يزيد كيست

 2. محسن
  ژانویه 1, 2010 در 10:12 ب.ظ.

  متاسفانه موسوی آخر تسلیم خامنه ایی و احندی نژاد شد و به کسانی که به وی امید داشتند را ناامید کرد. این نشان دهنده آنست که ما نباید به این افراد که از حکومت هستند امیدی داشته باسیم و راه خود را قاطعانه ادامه دهیم.

  • یاران
   ژانویه 1, 2010 در 10:21 ب.ظ.

   اتفاقا آقا محسن این بیانیه برای جنبش ِ سبز و طرفدارن میر حسین سراسر امید بود.
   رهبر جنبش ما بنگرید که چگونه از خود مایه می گذارد و رهبر آنها را ببینید از پول نفت مایه می گذارد .
   افتخار می کنم که به موسوی رای دادم همیشه و همه جا .

  • ali
   ژانویه 4, 2010 در 12:22 ق.ظ.

   koja taslim shod baba. to fek konam bayad 10 bar bekhoonish ta befahmi chi gofte mousavi.
   kesi ke mige amaadeye shahadat e taslim nemishe. age mikhast beshe hamoon aval shode bood

 3. محسن
  ژانویه 1, 2010 در 10:15 ب.ظ.

  موسوی مردم را به خامنه ایی و حکومتش فروخت. این کار شما درست نبود. ولی ما باید راهمان را ادامه دهیم.

 4. صنم
  ژانویه 1, 2010 در 10:22 ب.ظ.

  ما را بفروشد بهتر از آن است که ما را بکشد .

 5. ژانویه 1, 2010 در 10:34 ب.ظ.

  من نمی دونم چرا حالا که یک نفر پیدا شده که برای خون ایرانی ها ارزش قائل شده من و شما اون رو به خیانت تعبیر می کنیم!!!

 6. moghavematmelli
  ژانویه 1, 2010 در 10:40 ب.ظ.

  در باره بیانیه آقای موسوی

  …….
  آقای موسوی، از کدام مجلس و قوه قضاییه صحبت می‌کنید؟ از دو دستگاه ضد مردمی که تیول لاریجانیهای فاسد است؟ از قوه قضاییه‌ای که شریفترین فرزندان این مملکت را به بند کشیده و به شکنجه گاه برده؟ از قوه قضاییه‌ای که نفس روزنامه‌ها و روز نامه نگاران را بریده؟ از قوه قضاییه‌ای که رئیس جنایت کارش آزادیخواهان جنبش سبز را وابسته به خارجی‌ میخواند و به زندان و اعدام تهدید می‌کند؟ به قوه مقننه‌ای که احمدی نژاد متقلب دروغ گوی جرثومه فساد را رسما رئیس جمهور ایران میداند؟ که رئیسش همین دو روز پیش خواستار مجازات مردم دلاوری شد که روز عاشورا به دست سپاه ظالمان شهید شدند چون حقوق انسانی‌ خود را طلب میکردند؟….
  جای دیگر میفرمایید:”تدوین قانون شفاف … مجالس اولیه انقلاب می تواند به عنوان الگویی مورد توجه قرار گیرند.” چنان قانونی را شورای نگهبان رد میکند. همان مجالس اول انقلاب هم بیان نظرات مختلف نبود و فقط دایره خودی‌هایش کمی‌ گسترده تر بود. امروز که جای خود دارد. این حکومت حتی به نهضت آزادی که تا مغز استخوان اسلامی است اجازه فعالیت نمیدهد،… محض رضای خدا توضیح بدهید که این چگونه با وجود ولایت مطلقه فقیه و شورای نگهبان ممکن است؟ اگر چنین انتخاباتی در چهارچوب این قانون اساسی‌ ممکن بود که کار ما به اینجا نمیکشید.
  میگویید “آزادی مطبوعات و رسانه ها و…. ” چه کسی‌ بجز قوه قضاییه و مجلس جلو آزادی مطبوعات را می‌گیرد؟ روزنامه‌های منتقد مگر به فرمان همین قوه قضاییه که رئیس آن را خامنه‌ای تعیین می‌کند تعطیل نمیشوند؟ مسئول جنایات سعید مرتضوی، چه در دایره مطبوعات و چه خارج از آن، با کیست مگر خامنه ای؟ اگر غیر از این است خوب توضیح بدهید و ارشاد کنید. ….

  http://khanehdust.wordpress.com/2010/01/01/در-باره-بیانیه-آقای-موسوی

 7. moghavematmelli
  ژانویه 1, 2010 در 10:41 ب.ظ.

  هفت خواسته مردم
  خواسته مردم بر كسي پوشيده نيست—و در هفت ماده خلاصه مي‌شود:
  يكم- پايان هر گونه استبداد مطلقه كه يك فرد ناقص بشري كه منتخب مردم نيست قادر مطلق باشدو به بهانه دين يا هر بهانه ديگري، هر زمزمه انتقادي و هر فرياد آزادي‌خواهانه را درگلو خفه كند يا به دلخواه خود برگزيدگان مردم را بركنار كند ويا به عنوان فرمانده كل، برجان و مال مردم فرمان براند.
  دوم- استعفاي دولت كودتا؛ آزادي زندانيان سياسي؛ و برگزاري انتخابات مجدد براي تحكيم جمهوريت و آزادي.
  سوم- پايان استبداد نظامي. بازگشت همه نيروهاي نظامي به پادگان‌ها و فرمان و تعهد عدم دخالت ايشان در سياست و اقتصاد، همراه با بازگشت دادن همه اموال بيت‌المال و همه اختيارات كاذبي كه از چند سال پيش به برخي از فرماندهان نظامي و سازمان‌هاي وابسته به ايشان عطا شده.
  چهارم- انحلال همه گروه‌هاي سركوبگر و گشت‌هاي شبه نظامي و سازمان‌هاي شبه‌اقتصادي كه در برابر هيچ مرجع قانوني پاسخگو نيستند و ابزارهاي ظلم حكومت‌اند.
  پنجم –بررسي پرونده جنايتكاران و شكنجه‌گران. اعتراف شكنجه‌گران و كارگزاران استبداد و كودتا به جنايات خود در دادگاهي عالي در ازاي عفو ملي، وگرنه محاكمه در دادگاهي ملي و علني.
  ششم- انحلال همه نهاد‌هاي استبدادي، همزمان با تضمين آزادي مطبوعات و حقوق بشر (آزادي بيان تا حد آزادي انتقاد از عالي‌ترين مقامات، آزادي اجتماعات و ساير آزادي‌هاي مدني و سياسي مندرج در حقوق جهاني بشر)
  هفتم-اصلاح قوانين و برگزاري همه‌پرسي (رفراندم) ملي براي تعيين و تأسيس نظامي عادلانه‌ و قوانيني مطابق با روح زمان براي اصلاح مدام اشتباهات نسل‌هاي پيشين كه هماهنگ با رشد انساني و خواسته‌هاي انساني هر نسل نو متضمن آزادي و آزادگي و رشد بيش از پيش و استقلال و آبادني كشور ايران باشد.
  http://moghavematmelli.wordpress.com

  • زبان سبز
   ژانویه 1, 2010 در 10:49 ب.ظ.

   دوست ِ من ، 3 سوال مرا جواب دهید لطفا :

   1. چه کسانی حق دارند از «خواسته ی مردم » حرف بزنند ؟
   2. آیا «خواسته ی مردم » همانی است که شما نوشته اید یا همانی است که من فکر می کنم یا همانی است که (بلانسبت ) احمدی نژاد می گوید ؟
   3.فکر نمی کنید در خصوص » خواسته های مردم » باید به بزرگان و سران جنبش اعتماد کنیم و حامی رفتارهای سیاسی آنها باشیم ؟

 8. امیرحسین
  ژانویه 1, 2010 در 10:42 ب.ظ.

  ببخشید آقا محسن سوزن شما گیر کرده؟ هر از گاهی تشریف بیارید تاکید کنید که موسوی ما را فروخت اما نگید که چه طوری فروخت و به چی فروخت. و اساسا مگه ما جنس مغازه ی موسوی هستیم که بخواد ما را بفروشه. و اساسا من نمی دونم شما را چه طوری باید راضی کرد. طرف اومده می گه من کوتاه نمی آم بیاید مرا بکشید. شما اومدی می گی بیا این هم مارا فروخت!!!!!!!!!!!!!!!
  شما همون به راه خودت ادامه بده بذار ملت ایران هم به راه خودش ادامه بده.

 9. یاشار رهنما
  ژانویه 1, 2010 در 11:07 ب.ظ.

  من با توجه به سوابق ایشان (نخست وزیر رژیم ایران) و اینکه با وجودآذربایجانی بودن هرگز قدمی در راه کمک به اعتلای فرهنگ و هنر آذربایجان و دفاع از حقوق آنها نکرده بود می دانستم که ایشان مرد این میدان نیستند و در نهایت هم می بینیم که ایشان با کشته شدن یکی از نزدیکانشان جا زدند و تنها می توانم افسوس بخورم به خون انسانهایی که در راه دفاع از ایشان توسط احمدی نژاد به زمین ریخته شد.

  • ترک ایران
   ژانویه 1, 2010 در 11:44 ب.ظ.

   آقا یاشار
   گر بر سر نفس خود امیری مردی
   گر بر دگران خرده نگیری مردی

   • ناصر رضوانی - تورنتو
    ژانویه 3, 2010 در 7:50 ب.ظ.

    ببینید این منطق سبزچی ها را!.شما انتقاد را یا به قول این شاعر خرده گیری را با نامردی یکی دانسته اید و سرانجام این چنین منطقی را هم به راحتی می توان از حالا حدس زد یعنی سرکوب مخالفان و …
    به هر حال ملت آزربایجان(آذربایجان)واقعا خوب تشخیص داده اند که تفاوت زیادی بین منطق سبزچی ها و سیاه چی ها نیست و به همین دلیل بهترین آلترناتیو را که همانا بی طرفی است انتخاب کرده اند.مشکل آذربایجان انکار هویت تورکها در کشوری به نام ایران است که در طی هشتاد سال اخیر به بی رحمانه ترین وضعیت ممکن از طرف حکومت های فارس اعمال شده است.(به جز در دوره کوتاه حکومت ملی آزربایجان)

   • زبان سبز
    ژانویه 3, 2010 در 8:36 ب.ظ.

    بالاخره ناصر رضوانی یا یاشار رهنما ؟

    کاربران WordPress می فهمن این چیزارو 🙂

   • ناصر رضوانی - تورنتو
    ژانویه 4, 2010 در 3:53 ب.ظ.

    دوست عزیز پیشنهادی که به شما دارم این است که به جای مشغول شدن به صحبت های خاله زنکی به اصل مطلب بپردازی و جواب من را بدهی.
    » بینید این منطق سبزچی ها را!.شما انتقاد را یا به قول این شاعر خرده گیری را با نامردی یکی دانسته اید و سرانجام این چنین منطقی را هم به راحتی می توان از حالا حدس زد یعنی سرکوب مخالفان و …
    به هر حال ملت آزربایجان(آذربایجان)واقعا خوب تشخیص داده اند که تفاوت زیادی بین منطق سبزچی ها و سیاه چی ها نیست و به همین دلیل بهترین آلترناتیو را که همانا بی طرفی است انتخاب کرده اند.مشکل آذربایجان انکار هویت تورکها در کشوری به نام ایران است که در طی هشتاد سال اخیر به بی رحمانه ترین وضعیت ممکن از طرف حکومت های فارس اعمال شده است.(به جز در دوره کوتاه حکومت ملی آزربایجان)»

 10. متانت
  ژانویه 2, 2010 در 9:00 ق.ظ.

  اگر حکومت به دو پیشنهاد موسوی هم پاسخ مثبت بدهد پیروزی بزرگی برای جنبش است .ازادی مطبوعات و ازادی تجمع .

 11. ژانویه 2, 2010 در 9:24 ب.ظ.

  سلام، بیانیه های 16 و 17 موسوی نقطه عطفی در حرکت آزادیخواهانه ی مردم ایران است. این بیانیه حکومتی را که تبلیغ جنگ می کند، به مصالحه می خواند نه با موسوی که با قانون. این بیانیه به اقشار حدواسط که نمی دانند کدام سو درست می گوید چهره ی واقعی حکومت را نشان خواهد داد. جمهوری اسلامی از این مرحله بسلامت نخواهد جست حتا اگر پیشنهاد های موسوی را بپذیرد.

 12. آریا
  ژانویه 3, 2010 در 9:37 ق.ظ.
 13. ژانویه 3, 2010 در 9:52 ب.ظ.

  سلام.بیانه شماره 17 موسوی را چگونه باید دید.
  ستاد آموزش و ماموریت زنان حامی ولایت در برج سفید
  پیغام تسلیت احمد منتظری فرزند آیت الله منتظری به میر حسین موسوی

 14. samad poorheydar
  ژانویه 16, 2010 در 8:35 ق.ظ.

  زنده باد حق تعیین سرنوشت ملتها
  زنده باد دموکراسی حقیقی

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: