خانه > «کارآمدی» یا «کف ِ مشروعیت» > «کارآمدی» یا «کف ِ مشروعیت»

«کارآمدی» یا «کف ِ مشروعیت»

منبع : جرس نویسنده : سارا زرتشت

یکم: » سران جنبش سبز استراتژی خود را از « نفی مقبولیت حکومت »  به  « سلب کارآمدی دولت »  تغییر داده اند  و هدف سران جنبش از این تغییر استراتژی ،  رسیدن به   « کف خواسته های جنبش »  با صرف  هزینه های کمتر است ».

این  گزاره ی مرکب ،  در این  تحلیل ،  یک  «گزاره ی بنیادی» است .اگر چه  شواهدی * برای «درستی»  این گزاره دیده شده اند ، اما  قطعیت آن ،  تنها در  آینده آشکار خواهد شد  . بدیهی است   در صورتی که  حداقل  یکی از اجزا این گزاره  نادرست باشد  ، نتایجی که در این تحلیل از آن حاصل شده اند ،  به وضوح تغییر می کنند .

دوم : این  تحلیل درصدد است نشان دهد : » این « تغییر استراتژی»  اگر با هماهنگی و توافق  سران جنبش  و صرفا  با  « باور»  به  «تغییر رفتار و استراتژی حریف »  انجام شده باشد ، الزاما « درست نیست » . یعنی  » به  احتمال زیاد نه تنها  نتایج  مطلوب  آن حاصل نخواهد شد  ، ممکن است  منجر به  بروز اضداد خود شود » .

سوم : «کف خواسته های جنبش سبز»  را می توان در فصل های مشترک   آخرین  مصاحبه ها ، بیانیه ها و سخنرانی ها ی سران جنبش  به آسانی پیدا کرد  . این فصل های مشترک عبارتند از :

1) آزادی زندانیان  سیاسی
2) بازگشت به قانون اساسی
3) دعوت به راهپیمایی 22 بهمن
4) حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات و  اجتماعات و برگزاری  انتخابات  آزاد
5) عدم خشونت و پرهیز از شعارهای ساختار شکن

یعنی این 5 بند ، آخرین خواسته های  سران سبز  به منظور رسیدن به کف خواسته هاست  و البته  همان قدر که  بند های 1 ، 3 و 5 در این فصول مشتر ک ، «واضح  و جزئی »  اند ،  بند های 2 و 4   « مبهم و کلی»  اند .

چهارم : اگر آغاز جنبش سبز را انتخابات 22 خرداد بدانیم ، تامین خواسته های « واضح و جزئی»  سران جنبش  ، صرفا « نشانه»  ای از  تغییر استراتژی حریف است و در حقیقت هیچ گونه پیروزی و یا دستاوردی برای جنبش محسوب نمی شود . زیرا   در بهترین حالت  بازگشت به «نقطه ی شروع»  است .

پنجم : اما ، بندهای 2و 4 در عین کلیت ،   «لازم و ملزوم»   یکدیگرند . یعنی برگزاری انتخابات و تجمعات آزاد در گرو بازگشت به قانون اساسی است  و باز گشت به قانون اساسی به معنای ادای وظیفه ی نهاد های  نظارتی و اجرایی حکومت  که صرفا  با انتخابات و تجمعات آزاد مقدور می شود .   به عبارتی دیگر  این خواسته های کلی در حقیقت بازگشت به « پروسه ی  اصلاحات » در قالب «پروژه» ای  است که باید با توافق  و مشارکت حریف انجام شود .

ششم: «حریف»  به شرطی استراتژی خود را در مقابل سران جنبش تغییر می دهد و به این خواسته های جزئی و کلی تن می دهد  که  «اولا» هزینه ی مشارکت در خواسته های جزئی برای  او   «کمتر» از تداوم  «وضعیت  فعلی » باشد  و «ثانیا» خواسته های کلی  سران جنبش   «منافع»  او را هم تامین کنند . و االبته  «این دو»  مهم   یک «پیش شرط » مهم تر دارند و آن  حضور  «عقلانیت »  در رفتار حریف است .

هفتم : «عقلانیت » در رفتار حریف  و« باور»  به تغییر رفتار  حریف ، «ملزومات » تغییر استراتژی سران سبزاند . به عبارتی دیگر  ، اگر  تغییر استراتژی  سران جنبش  و با اطمبنان از عقلانیت و اعتماد به تغییر  استراتژی حریف ،  انجام شده باشد ،« معقول»  است و در غیر این صورت  «نامعقول» .

هشتم : برای پی بردن به میزان عقلانیت در رفتار حریف و اعتماد  به او ، باید به «سابقه » ی  رفتار او مراجعه کرد . حریفی که هم اکنون  فاقد «اتاق فکر» منسجم است و در «تصمیم گیری»  فی البداهه  ،  شهره ی خاص و عام است و با اتکا به« بلوف » و «مزخرف گویی»   پیش می رود و در پای  باور و منافع خود از  جیب  منافع ملی به آسانی هزینه می کند  و بازوهای اجرایی و عملیاتی آن  در دست  « نیروهای سایه »  و «خودسر » است ، هم فاقد عقلانیت کافی و هم غیر قابل اعتماد است . تا کنون هم ،  هیچ گونه «نشانه» ای  دال بر   تغییر رفتار دراو  مشاهده نشده است **.

نهم : در این حال ، گزاره ای که در بند دوم ذکر شده بود حاصل می شود . یعنی : »  تغییر استراتژی سران جنبش  اگر با هماهنگی و توافق  آنها  و با اعتماد بر تغییر رفتار و استراتژی حریف ،  انجام شده باشد ، الزاما درست نیست . «

نتایج عملی

نتیجه اول :

تغییر استراتژی سران جنبش ، اگر فاقد «هزینه های  کلان» باشد ، می تواند با «ریسک بالا»  قابل دفاع باشد اما ، این تغییر استراتژی  هزینه های کلان و  بعضا جبران ناپذیری را بر جنبش  تحمیل می کند  . مهم ترین این  هزینه ها عبارتند از :

« فرصت  تنبیه متقلب » ،   که اصلی ترین «عامل»  همکاری در  بدنه ی جنبش سبز است ، از بین می رود و سبب  «ریزش طبیعی »  در عداد سبزها می شود .

تشدید فضای بی اعتمادی و مبارز ه ی روانی حریف  ، سبب می شود تا  «جایگاه نمادین »  سران سبز  در میان بدنه ی جنبش  «تضعیف»  شود و تضعیف این جایگاه  قدرت «چانه زنی»  را از سران جنبش خواهد گرفت . و حتی ممکن است منجر به «حذف !» آنها شود .

رفتار «گوریل وار» حریف منجر به رادیکال شدن فضا و از «هم گسیختگی»  شبکه های جنبش سبز و اتخاذ تاکتیک های متفاوت توسط دو طرف خواهد شد . این از هم گسیختگی می تواند «منافع ملی» را قربانی سازد . همان منافعی که سران جنبش سبز ممکن است به خاطر «حفظ آنها » استراتژی خود را تغییر  داده باشند !

نتیجه دوم :

از آنجا که تغییر استراتژی سران جنبش سبز تنها در صورت تغییر استراتژی و رفتار  طرف مقابل ،  منجر به رسیدن به « تعادل پایدار » خواهد شد ، در صورتی که «تضمین کافی»  برای تغییر رفتار حریف وجود ندارد ، باید سران جنبش با اتخاذ « استراتژی های متفاوت »  ، ناهماهنگ و بعضا «مختلط»  ، فرصت رسیدن به تعادل را در «شرایط دیگر»  از دست ندهند .  استراتژی « بازی روباز»  گزینه ای است که  سران جنبش سبز «ظرفیت»  بهره گیری از آن را  نباید از دست بدهند و ضمناً  یک  استراتژی جایگزین   برای حفظ  «فرصت   تنبیه متقلب »  است . میر حسین موسوی ظرفیت کافی برای اتخاذ «نافرمانی های  مدنی »  را دارد . محمد خاتمی باید از ظرفیت های جهانی بالایی که  برخوردار است  بهره بگیرد و مهدی کروبی می تواند در استراتژی «فشار از پایین و چانه زنی در بالا »  فعال شود . البته اکبر هاشمی رفسنجانی در  استراتژی بازی روباز باید نقش «داور»  را به عهده بگیرد .

منبع : جرس نویسنده : سارا زرتشت

* کافی است آخرین بیانیه ها و مصاحبه های  سران جنبش و احزاب اصلاح طلب را با بیانیه ها و مصاحبه های ماههای قبل را مقایسه کنیم تا به این « شواهد » برسیم .

** پیشنهاد می شود برای  اطلاع بیشتر از «رفتار های حریف» در این هشت ماه به یادداشت های نگارنده در سایت جرس در این رابطه مراجعه شود :   شطرنج با گوریل ، مزحرف گویی ، بلوف ،  یک فرصت کاملا بیگانه ، روح سرگردان  چوپان دروغگو و..

Advertisements
 1. آموزش بازجوئی و شکنجه
  فوریه 10, 2010 در 2:13 ق.ظ.

  آموزش بازجوئی و شکنجه
  هنگامی که بازجویان و شکنجه گران در زندان های جمهوری اسلامی ، از زندانیان بازجوئی می کنند و یا آنها را شکنجه می دهند ، گاهی از این صحنه ها فیلمبرداری هم می کنند تا در آینده به کسانی که قرار است شکنجه گر یا بازجو شوند ، چگونگی شکنجه کردن و بازجوئی آموزش داده شود. یک روز یکی از ماموران وزارت اطلاعات که نتوانسته بود وجدانش را زیر پا بگذارد ، بخشی از این فیلم ها را به خارج از کشور می برد و این فیلم ها در شبکه اینترنت پخش می شوند ، اما هنگام بازگشت به ایران ، این ایرانی با وجدان شناسائی و دستگیر می شود. در لینک http://www.krsi.net/common/interogation.asp بخشی از این فیلم ها را می توان دید. در بخش دوم این این فیلم ها بازجوئی به نام (جواد آزاده- احتمالا نام مستعار) به همراه بازجوی دیگری به نام(آملی- احتمالا نام مستعار) با رکیک ترین و زشت ترین کلمات ، از همسر سعید امامی می خواهند که به زور به کارهای غیر اخلاقی و رفتن به اسرائیل اعتراف کند. این فیلم ها نه عکس های فتوشاپی هستند و نه فیلم های سینمائی ، بلکه کاملا حقیقی هستند. (قابل توجه هواداران حضرت ایه الله العظمی امام خامنه ای ولی امر مسلمین جهان) برابر اخبار و اطلاعات رسیده از درون زندان های رژیم، هم اکنون در راس بسیاری از بازجوئی ها ، شکنجه ها ، اخذ اعترافات دروغین و دادگاه های نمایشی ، فردی به نام ( زین العابدین تقوی فردود فرزند عباسعلی) قرار دارد. ( زین العابدین تقوی فردود ) کیست؟ این ابر دژخیم و ابر شکنجه گر رژیم ، سال ها در تبریز مشغول بازجوئی ، شکنجه ، تیرباران کردن ، تیر خلاص زدن ، به دار آویختن ، اخذ اعترافات دروغین و هزاران جنایت بوده است . قصاب شمال غرب کشور( زین العابدین تقوی فردود ) را تنها با اسد الله لاجوردی معروف می توان برابر دانست. ( زین العابدین تقوی فردود ) هم اکنون در تهران به سر می برد و نشانی هائی که احتمالا در آن ها ساکن است عباتند از : (خیابان توحید – 66949110) — (شهرک فرهنگیان – 77050417 – کد پستی 1689977944) —
  (خیابان نبرد – 33052335 – کد پستی 1766947965) – (خیابان ولی عصر- 55368576 – کد پستی 1193747361)

 2. فوریه 10, 2010 در 7:55 ق.ظ.

  جالب بید. مخصوصا اون قسمتش که به هاشمی، کروبی، میر حسین و خاتمی رل های متناسبی واگذار کردید! فکر کنم میشه اگر یک کم بیشتر پرو بالش بدی یک تئاتر ازش در بیاری. البته من با پاراگراف اول مخالف نیستم. به هر صورت میشه از این زاویه هم دید. در مورد اتاق فکر حریف هم موافقم البته من بیشتر دوست دارم از اصلاح هیتی استفاده کنم. یعنی مدیریت هیئتی. این به مختصات کار رژیم بیشتر می خورده. اتفاقا استفاده از واژه هیات دولت به جای کابینه یکم بی حکمت هم نیست و الخ….
  در هر صورت نسخه نپیچی بهتره! مختصات جنبش سبز طیف گسترده ای است. البته این نظر منه.

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: