خانه > پیام سبز > بازیکن هالو نباشیم

بازیکن هالو نباشیم

هنگامي كه در بازي ، به درستي معلوم نيست كه بايد همكاري كنيد ، شراكت بورزيد ، رقابت كنيد و يا يك حريف تمام باشيد و ناگزير به تصميم گيري هستيد ، لازم است ميان همكاري يا عدم همكاري انتخاب كنيد . به عبارتي ديگر لازم است بدانيد چه وقت در بازي بايد تقلب كرد و يا همكاري داشت .

در تئوري بازي ها ، آ نچه مهم تر از تقلب * است ، راههايي است كه « امكان تقلب » را كم تر كنند . در بازي هايي كه امكان تقلب وجود دارد ، اگر هر دو بازيكن همكاري كنند ، هر دو به نقطه ي تعادل نزديك مي شوند و به اندازه اي كه تقلب كنند از نقطه ي تعادل دور مي شوند و معلوم است كه اگر يكي همكاري كند و ديگري تقلب كند ، متقلب بيشترين پيامد را خواهد داشت و بازيكن ديگر نه تنها پيامدي نخواهد داشت بلكه به ساده لوحي متهم مي شود و اگر هر دو بازيكن تقلب كنند چه بسا بازي به بازي دوسر باخت يا مجموع صفر منجر شود .
معلوم است كه در اين شرايط و با اين همه قيد و بند و اگر و اما ، بازيكني كه نخستين همكاري را داشته باشد « بازيكن هالو » ناميده مي شود و طبيعي است كه هر بازيكن تلاش مي كند كه هالو نباشد . يعني در اين وضعيت اگر بازي ادامه يابد ، هر بازيكن ناچار است كه هربار تقلب كند ! و در نتيجه هر بازيكن كمترين پيامد را خواهد داشت .
براي آن كه بازي از اين موقعيت « خطرناك » و « كم حاصل » خارج شود ، بايد بازيكنان به دنبال راه هايي باشند كه امكان تقلب را كم كند تا امكان همكاري بيشتر شود و پيامد مورد نظر براي هر بازيكن افزايش يابد .
مطالعات علمي در نظريه بازي ها نشان داده است كه راههاي مختلفي براي كاهش ميزان تقلب و افزايش ميزان همكاري وجود دارد .« خويشاوندسازي يا شبه خويشاوند سازي » يكي از اين راه ها است ، چون امكان همكاري و حتي « فداكاري » در بازي را بيشتر مي كند و پيامد هاي مشترك را افزايش مي دهد . مثلاً باختن در مسابقه به يك عضو خانواده ، قابل تحمل تر از باختن به يك غريبه است و همين خويشاوندي امكان تقلب را كمتر مي كند و مجال همكاري را افزايش مي دهد . راه ديگر ، « تكرار بازي يا بازي پياپي » با يك حريف است .

بازي پياپي سبب مي شود كه بازيكنان با روش هاي بازي و خواسته ها و باورهاي يكديگر آشنا شوند و اين آشنايي ، امكان تقلب را كاهش مي دهد . راه سوم ، براي كاهش ميزان تقلب و افزايش همكاري ، «بازي روباز » است . بازي روباز تاريخچه ي بازي و بازيكنان را نگه مي دارد و بدينوسيله هم سابقه ي بازيكن و هم رفتار بازيكن رصد مي شود و امكان تقلب كاهش مي يابد . راه چهارم ، يك راه متفاوت و استثنايي است و در شرايط خاصي قابل استفاده است . « فرصت تنبيه متقلب »، وضعيتي است كه اگر در بازي رخ دهد و شرايط آن فراهم شود ، عامل همكاري بازيكنان مختلف براي تنبيه متقلب مي شود . فرصت تنبيه متقلب ، يك فرصت بيگانه است و معلوم نيست كي رخ مي دهد .به عنوان نمونه ، جنبش سبز و مشخصاً تجمع بيست و پنج خرداد هشتاد و هشت ، نمونه اي از همكاري براي تنبيه متقلب بود .

براي كاهش تقلب در بازي، به اين راه حل ها مي توان يك راه « نامعمول » را هم اضافه كرد . « فداكاري » اگرچه سرمايه ي بازي محسوب نمي شود و در بازي نبايد براي آن حساب باز كرد ، اما راه حلي است كه در شرايط دشوار و بغرنج بسيار موثر مي افتد و مي تواند همكاري ها را بيشتر و پيامد بازي را براي بازيكن ها افزايش دهد . مثلاً در فرهنگ اسلامي كه مولفه هايي چون ايثار ، شهادت ، دفاع و زكات وجود دارند ، فداكاري ممكن مي شود و امكان همكاري بسيار بالا مي رود . پيروزي ايران در جنگ تحميلي از اين عامل بسيار بهره گرفت و اگر در ايران به « دفاع مقدس » مشهور شده است بي تناسب نيست .

چرا كه همين تقدس و دفاع ، عاملي است كه باورها و خواسته هاي بازيكنان را همگون و همسان مي كند و آنها را در يك استراتژي مشترك به بازي وامي دارد . همين « دفاع مقدس » نكته ي آموزنده ي ديگري هم دارد و آن اين است كه افزايش همكاري منجر به افزايش همكاري كنندگان خواهد شد و اگر همكاري كنندگان بتوانند با سرعت مناسب همديگر را پيدا كنند ، همكاري مي تواند به استراتژي تبديل شود و حتي به استراتژي جمعي و يا يكسان منجر گردد . باز هم « دفاع مقدس » مي آموزد كه سرعت همكاري بيشتر مي شود اگر عوامل همكاري بيشتر شوند و هم زمان از چند عامل همكاري استفاده شود .

لازم به يادآوري است ؛ همه ي راه حل هاي كاهش تقلب و عوامل افزايش همكاري ريشه در يك مفهوم بنيادي تر دارند و آن ارتباط ( يا همان گفتگو ) است .  به وسيله ي  ارتباط بازيكنان با يكديگر، مي توان عوامل شبه خويشاوندي را افزايش داد ، به تكرار بازي اميدوار شد و بر سر بازي روباز توافق كرد و چه بسا فرصتي بيگانه براي تنبيه متقلب فراهم شود . شايد هم فرصتي براي تنبيه بيگانه !
نویسنده : سارا زرتشت ، منبع : جرس
* : « تقلب » در اين نوشته ، بار اخلاقي چنداني ندارد و يك اصطلاح فني در نظريه بازي هاست و در مقابل همكاري مي آيد و تقريباً به معناي « عدم همكاري» در بازي است .
Advertisements
دسته‌ها:پیام سبز
  1. ناشناس
    سپتامبر 16, 2010 در 11:22 ق.ظ.

    جالب بود

  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: